Photos

Home News Guardian Reports Div 1 Fixtures & Results Div 2 Fixtures & Results Handicaps Results Card Tables Competitions Monday League Summer League About Photos Join Contact & Help             All the latest photos are on Facebook - click here to view    

      Photobucket

                                                               Antony Coupe

                               Is now a qualified referee as is now available as a strip-a-gram

 

Photobucket 

                                      ALL THE WINNERS

Photobucket

                                                Scratch Championship

                                 Winner               Ashley Carty

Photobucket Photobucket

Scratch                                                             High Break

Runner up    Darren Presgrave                  Richard Hill    94 Break

Photobucket Photobucket

                                                              Handicap

Winner            David Wheat                         Runner up      Phil Linacre

Photobucket Photobucket

                                                   Handicap

 Joint Third    Guy Dennis                 Joint Third    John Bell

Photobucket

                                                              Division 1

                             Winners          Notts Arena

 Photobucket Photobucket

                                                                  Division 1

Second Place    Breakers S                 Third Place    Breakers X

Photobucket

                                                              Division 2

     Winners                           Bassetlaw C

Photobucket Photobucket

                                                   Division 2

Second Place   Stanley St C              Third place  Clipstone S S C

Photobucket  Photobucket

                                                          Team knock-out

Winners       Breakers X                                      Runners up     Welbeck B

Photobucket  Photobucket

                                             Team knock-out

Joint 3rd    Longden Terrace                         Joint 3rd    Stanley St D

Photobucket  Photobucket

                                                              Captains Cup

Winner       Mark Kinnell                                     Runner-up    Dave Hartley

Photobucket Photobucket

League Pairs     Winners                                Bassetlaw Pairs    Winners

Mick & Andy Camm                                          John Fisher & David Wheat

Photobucket  Photobucket

League pairs runners-up                                  Bassetlaw Pairs runners-up

Alan Robb & (Kev Jones)                                      Ian Scott & (Mat Scott)

 Photobucket  Photobucket

L Pairs Quarter finalists                                    B Pairs Quarter finalists

Steve Metcalf & (Steve Bedford)                        Shaun Sutton & Andy Wetherill

 Photobucket  Photobucket

L Pairs Quarter finalists                                    B Pairs Quarter finalists

John Fisher & David Wheat                                  Rick Kimberley & Lee Scott

Photobucket  Photobucket

Guardian reporter of the year                                  Player of the Year

The chip butty kid   Antony Coupe                               Daz Presgrave

           Competition winners & Runners up 2012

Photobucket

                                                    SCRATCH FINAL

                                       Winner                Ashley Carty           

                                    Runner-up           Darren Presgrave

 Photobucket

                                                       League Pairs Final

                                     Winners     Andy Camm & Mick Camm       

                                     Runners-up  Kev Jones & Alan Robb

 Photobucket

                                                   Bassetlaw Pairs Final

                                       Winners     John Fisher & David Wheat   

                                    Runners-up      Ian Scott & Mat Scott

 captains cup, Mark Kinnel & Dave Hartley  Photobucket

                    Captains Cup             FINALS           Handicap       

Winner          Mark Kinnell                       Winner          David Wheat

 Runner-up   Dave Hartley                      Runner-up    Phil Linacre

 

 Photobucket Photobucket

                                                                Scratch Semi finals

Winners                         Ashley Carty               &          Darren Presgrave

Losing Semi finalist     Andy Anderson         &          Richard Hill

 Presentation Night 2011

 Photobucket

             Player of The Year     Cliff Toplis (Worksop Bowling Club played 12 won 11

 Photobucket   Photobucket

      Captains Cup Champion Daz Presgrave               Captains Cup Runner-up Andy Camm

 Photobucket   Photobucket

               League Pairs Champions                                      Bassetlaw pairs Runners-up

                 Alan Robb & Kev Jones                                     Hank Mathews & Lee Cauldwell

 Photobucket   Photobucket

   Handicap Champion           Luke Gardiner               Handicap Runner-up  Steve Bedford

 Photobucket   Photobucket

            Scratch Champion         Guy Dennis                 Scratch Runner-up      Andy Camm

Photobucket   Photobucket

      Division 1  Champions   Notts Arena            Team Knock-out Champions    Breakers S

 Photobucket   Photobucket

                        League Pairs J/t 3rd                                             League Pairs J/t 3rd

                     Wayne heath & Lee Barton                           Steve Metcalf & Steve Bedford

 Photobucket   Photobucket

                   Division 2 Champions                                    Bassetlaw Pairs Champions

    Warsop Vale & Memorial    Dave Padley                       Phil Linacre & Daz Metcalf

            Competition winners & Runners up 2011

 

Photobucket

 

                                                SCRATCH FINALISTS   

                                     GUY DENNIS        BEAT         ANDY CAMM     3-2

 Photobucket   Photobucket

                                                   League Pairs Semi-Final

           Steve Metcalf & Steve Bedford     Lost to        John Bell & Shane Robinson

 Photobucket-

                                                           Team Knock-out Final

                            Stanley St C                   Lost to                     Breakers S

                Wag Pettinger, Nigel Bond                              David May.    Shane Robinson

                Shaun Sutton & Jack Wilson                                 John Bell & Kev Seaman

 

 Photobucket     Photobucket

             Bassetlaw Pairs Semi-Final                               Bassetlaw Pairs  Semi-Final 

      Shaun Sutton & Andy Wetherill lost to                  Lee Cauldwell & Hank Matthews  beat

                Phil Linacre & Daz Metcalf.                                 Geoff Hardy & Russ Cairns

 Photobucket     Photobucket

                Handicap Semi-Final                                              Captains Cup Final

         Steve Bedford  beat Wayne Heath                        Andy Camm  lost to Daz Presgrave

 Photobucket     Photobucket

                Scratch    Semi-finalists                                     Scratch    Semi-finalists

              Paul Scott & Andy Camm                                         Alan Robb & Guy Dennis

 Photobucket      Photobucket

       Team Ko Semi-finalists             Lost to            Team Ko Semi-finalists

Warsop WMC; Terry Wilkinson,                         Breakers S     David May John Bell, 

James Stone, Martin Boswell & Ian Scott                         Shane Robinson & Kev Seaman

 Photobucket     Photobucket

          Team Ko Semi-finalists                Beat               Team Ko Semi-finalists

     Stanley St C  Nigel Bond, Wag Pettinger            Bassetlaw C  Chris Marsden, Andrew Day

              Jack Wilson & Shaun Sutton                                Chris Longbottom & Martin McNamara

 Photobucket   Photobucket

         Captains Cup Semi-finalists              Captains Cup Semi-finalists

             Andy Camm and Trevor Harrison           Daz Presgrave and Simon Broughton

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Presentation Night 2010  With Guest presenter Jill Fretwell

Division One

 Photobucket         Photobucket

Division One  Winners      Warsop W.M.C                  Division One  Runners-up  Breakers X

 

                                          Photobucket  

                                                         Division One    3rd place    

                                                                   Harworth  B

Division Two

 Photobucket          Photobucket

                  Division Two Winners                                                Division Two Runners-up

                         Grove Mill                                                                           Tickhill  B

 

                                          Photobucket

                                                         Division Two  3rd Place

                                                                      Welbeck  B

 

Team Knock-out

 Photobucket       Photobucket

                 Team Knock-out  Winners                                       Team Knock-out  Finalists

                        North Notts Arena                                                            Dinnington  A

 

                       Photobucket

                                                    Team Knock-out   Joint 3rd place

                                                      Dinnington C   &  Stanley St A

Bassetlaw Pairs

 Photobucket         Photobucket

Bassetlaw Pairs Winners                                       Bassetlaw Pairs Finalists

Shane Robinson & John "Dinger" Bell                  Ian Scott & ( Mick Scott )

 Photobucket         Photobucket

Bassetlaw Pairs  3rd place                                      Bassetlaw Pairs  3rd place

Paul Godley &  ( Dave Cooper )                                Andy Patterson  & ( Tom Prichard )

League Pairs

 Photobucket         Photobucket

League Pairs Winners                                               League Pairs Runners up

Shane Robinson & John "Dinger" Bell                     ( Chris Salt & Mike Walker )

                                                                                         collected by Pip Taylor

 Photobucket           Photobucket

League Pairs 3rd Place                                              League Pairs 3rd Place

Mick & Andy Camm                                                      Andy Patterson  & ( Tom Prichard )

Scratch

 Photobucket           Photobucket

Scratch Winner  Daz Presgrave                                    Scratch Finalist  Andy Camm

Handicap

 Photobucket            Photobucket

Handicap Cup  winner Daz Presgrave                       Handicap Cup  Kev Seaman  Finalist

 Photobucket            Photobucket

Handicap Cup   Shane Robinson  3rd place              Handicap Cup   Andy Camm  3rd place

Captains Cup

 Photobucket            Photobucket

 Captains Cup Winner  Daz Presgrave                        Captains Cup Finalist  Daryl Peacock

 Photobucket            Photobucket

Analyses Player of the Year Paul Godley                     Daz Presgrave receiving the High Break

                                                                                           Trophy and a clean sweep of the singles

                                                                                           Competitions

 Photobucket             George & Y T S Antony

George Smith our retiring Chairman                              George   & The Chip Butty Kid   Y T S

 Photobucket          Photobucket

Who said R p Milverton had no heart                              J Bell & S Robinson v A Patterson & T Prichard

Seasons Finals

Handicap Final

 Photobucket

          John Bell beat Alan Robb 3 - 2

 

 League Pairs Final

Photobucket

Cliff Toplis, Colin Dunks, Carl Gibson & Marcus Smallman

Carl Gibson & Marcus Smallman Winners

 Michaela Tabb

Photobucket

A Referee for next year?
 

 

Bassetlaw Pairs Final

 d

 Kev Seaman, Graham Cliffe, Alan Simpson & Jules McKay

Kev Seaman & Graham Cliffe Winners

Knock-out Final

Photobucket

Worksop Bowling Club Beat Langold Pocket:  Alan Eyre, Cliff Toplis, Dave Yeoman, Jeff Newton, Roy Pemberton, Neil Pemberton, Ian Baines & Trevor Harrison

 Scratch Final 

Andy Camm and Daz Presgrave

Photobucket

Daz Presgrave takes the Scratch Trophy winning 3-1 after a terrific match
 

 Captains Cup Final

Daz Presgrave and Andrew Day.

Photobucket

Daz winning 3-2 after a cracking match both player played well. Andrew made Daz fight all the way finally losing on the pink

League Pairs semi-finalists

Photobucket

Ian Baines, Trevor Harrison, Carl Gibson & Marcus Smallman

Alan Smith

Photobucket

One of our Referees
 

Bassetlaw Pairs semi-finalists

Photobucket

Graham Cliffe, Kev Seaman, Kath Coe & Alan Emmingham

Mick Wooding

Photobucket

One of our Referees
 

Bassetlaw Pairs semi-finalists

Photobucket

Alan Simpson, Andy Camm, Mick Camm & Jules McKay

Graham Mason

Photobucket

One of our Referees
 

Team Knock-out Semi-finalists

Worksop Bowling Club & Tickhill "B"

Photobucket

Ian Bains, Trevor Harrison, John Hartley, Dave Hartley, Jeff Newton. Eric Allan Rick Kimberley & Cliff Toplis.  Worksop Bowling Club Won!

Handicap Semi-finalists

 

 Photobucket

Kev Seaman & John Bell

 

Scratch Semi-finalists

Photobucket

Andy Camm & Simon Broughton

Handicap Semi-finalists

Photobucket

Alan Robb &  Tom Prichard

  

                                     Photobucket

Pictures from Presentation Night 2008

Presentation night held at Tickhill Institute 24th June 2008.  A big thank you to our hosts and all that attended.

 

 Photobucket

 

The Current 7 times Scratch Champion  Mr Craig Frost with our chairman Mr George Smith

 

Photobucket Photobucket Photobucket Photobucket

 

The above receiving their winnings Kev Seaman, Barry Godley, Mick Burns and Andrew Day

 

Photobucket Photobucket Photobucket Photobucket

 

The above receiving their winnings Andy Camm, Alan Robb, Craig Frost and the Grove Mill Team

 

Photobucket Photobucket Photobucket Photobucket

 

The winning Breakers S team with Division 2 and team K-O titles DIV 1 winners Warsop, Captains cup  Andy Camm

 

Pictures from Presentation Night 2007

Presentation night held at Tickhill Institute June 2007.  A big thank you to our hosts and all that attended.

Photobucket Photobucket Photobucket Photobucket

2007. Kath Coe presenting to Barry Godley, Alan Robb, Andy Camm and pairs partners George Smith & Des Simon

Photobucket Photobucket Photobucket Photobucket 

Kath with Craig frost, the Grove Mill Team, Hodthorpe and the Bassetlaw C team members Keith & Adrian

Photobucket Photobucket Photobucket Photobucket

Kath Coe presenting to Lee Hemshall Paul Milverton, Simon Broughton And The Warsop duo Adi Westwood & Alan Robb

Photobucket Photobucket Photobucket Photobucket

A kiss for Craig Frost, Shane Robinson, Team K-O  winners Stanley st D and the Bosses M Camm & George Smith

Photobucket

Kath receiving her bouquet.

Past Finalists

 Photobucket Photobucket Photobucket Photobucket

Pairs Alan, Chris, Geoff, Simon Scratch Winner Griff, &Craig, Winner Craig & Alan Pairs Barry, Andy, Cliff & Lee

 Photobucket Photobucket Photobucket Photobucket

Scratch Winner Mark &Jamie Winner Griff, & Craig, Pairs Simon Lee Jules Alan And Mr Dinnington Jules McKay

 Photobucket   Photobucket Photobucket Photobucket

C Cup Winner Andy & Neil Team K-O Breakers S & Grove Mill. C Cup Andy & Stuart Scratch Winner Carl